4.10.2008 Annetaan lapsillemme aikaa

Ohessa tämän päivän Turkulaisessa ollut mielipidekirjoitus.

ANNETAAN LAPSILLEMME AIKAA

Kauhajoen ja Jokelan surmatyöt kertovat, että elämme pysyvästi muuttuneessa maailmassa. Lienee liioittelua sanoa, että nuoriso voisi kokonaisvaltaisesti huonommin kuin ennen, mutta nämä valitettavat tapahtumat kyllä kielivät ainakin osan nuoristamme voivan todella pahoin.

Monet tahot ovat tarjonneet yhdeksi ratkaisuksi koulupsykologien lisäämistä kouluihin. Tarve tällaiseen menettelyyn on ainakin kotikaupungissani Turussa ilmeinen ja ehdotus koulupsykologien määrän lisäämisestä ehdottoman kannatettava. Mutta mielestäni syitä nuorten pahoinvointiin on etsittävä myös syvemmältä.

Koulun ja kodin välistä informaation kulkua tulee parantaa. Valitettavan usein käy niin, ettei koulu ole tietoinen nuoren kotiongelmista ja päinvastoin. Koulun ja päiväkodin rooli lasten kasvattajana on toki merkittävä, mutta kaikesta huolimatta pohja lapsen ja nuoren hyvinvoinnille lähtee kotoa. Turvallisesta kodista, jossa vanhemmat ovat aidosti läsnä, kasvaa vastuullisia, oikean ja väärän toisistaan erottavia aikuisia. Nykyisessä hektisessä elämänrytmissä vanhemmilla jää valitettavan vähän aikaa lapsilleen, varsinkin kriittisessä murrosiässä kun nuori saattaa muutenkin sulkeutua kuoreensa ja kynnys puhua omista asioistaan kasvaa. Myös erilaiset elämäntilanteet saattavat viedä vanhemmilta aikaa pois lapsiltaan, esim. usean lapsen yksinhuoltajilla on harvoin riittävästi aikaa lapsilleen.

Niinpä yhteiskunnan pitäisi pystyä tukemaan varsinkin nuoria perheitä jo neuvolasta alkaen siihen hetkeen saakka, kun lapset lähtevät maailmalle. Myös yhteiskunnan tuki kotihoitajien määrän lisäämiseksi on otettava tarkkaan harkintaan.

Mutta ennen kaikkea, meidän vanhempien pitää antaa enemmän aikaa lapsillemme, olla läsnä, kuunnella ja tukea vaikeina aikoina sekä oppia tuntemaan merkit lastemme pahoinvoinnista ennen kuin vastaavaa pääsee taas tapahtumaan.

Niko Aaltonen

Camillan Isä

Kokoomuksen Turun aluejärjestön varapuheenjohtaja

Julkaistu kohteessa Yleistä

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

*

Uusimmat blogissa