2.5.2007 Turkulaisten tulot nousuussa

Positiivista Turku-sanomaa pitää aina välittää eteenpäin!

Turkulaisten tulot kasvavat

Verohallituksen tuoreen tilaston mukaan turkulaisten tulot kasvoivat viime vuonna reippaasti. Suomen kymmenen suurimman kaupungin vertailussa Turku sijoittui heti toiselle sijalle Espoon jälkeen. Vuonna 2006 Turussa maksettu palkkasumma oli 5,53 % suurempi kuin vuotta aikaisemmin.

Kasvu on merkittävä ja koko Turun seutukunnan kannalta hieno asia. Silloin kuin Turulla, maakunnan veturilla menee hyvin riittää positiivisia vaikutuksia myös lähikuntiin. Hyvinvointi säteilee eteenpäin, onhan muun muassa Turun työpaikkaomavaraisuus lähes 130 %!!!

Ilahduttavaa on myös maksettujen työttömyyskorvausten määrän lasku -10,75 %. Tämä kertoo hyvästä työpaikkakehityksestä ja erityinen kiitos asiasta kuuluu Aker Yardsin telakalle. Laivanrakennus on tällä hetkellä yksi Turun keskeisistä tukijaloista.

Julkaistu kohteessa Yleistä

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

*

Uusimmat blogissa