Aamuset: Kaupunginvaltuutettu Niko Aaltonen Turun Kokoomuksen varapuheenjohtajaksi

Kokoomuksen Turun aluejärjestö valitsi 13. tammikuuta pidetyssä järjestäytymiskokouksessaan hallitukselleen varapuheenjohtajan. Varapuheenjohtajaksi hallitus valitsi kaupunginvaltuutettu Niko Aaltosen.

Aaltonen on 47-vuotias tradenomi ja kaupunginhallituksen jäsen. Aaltonen on kokoomuksen puoluevaltuuston jäsen. Monivuotinen valtuutettu on kolmen lapsen isä ja harrastaa lenkkejä koiransa kanssa.

Turun Kokoomuksen puheenjohtajaksi vuodelle 2021 valittiin marraskuun syyskokouksessa valtiotieteiden maisteri Sini Häkkinen. Syyskokous valitsi myös puheenjohtajiston lisäksi muut kahdeksan hallituksen jäsentä, jotka ovat Sadri BeqiriJaana HalinTommi ForssNoora KartiosuoSauli SeittenrantaMari KangasPentti Huovinen sekä Juho Koli.

Turun Kokoomus on nimennyt kevään kuntavaaleihin 80 ehdokasta, ja nimeää loput ehdokkaansa tammi- ja helmikuun aikana.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Julkaistu kohteessa Yleistä

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

*

Uusimmat blogissa